Bornova Koleji öğrencilerinden Afrika’ya su kuyusu bağışı

İzmir Bornova Koleji öğrencileri, kumbaralarında biriktirdikleri harçlıklarını ve düzenledikleri hayır çarşısında elde ettikleri geliri, Afrika’da su kuyusu açılması için Türkiye Diyanet Vakfı’na bağışladı.

İzmir Bornova Koleji Kampüs Müdür Vekili Hasan Tay, öğrenciler arasında sosyal sorumluluk ve farkındalık oluşturabilmek için her yıl farklı projeler hazırladıklarını söyledi.

Yaklaşık 2 yıl önce, Afrika başta olmak üzere dünyanın birçok noktasında temiz içme suyu bulma sıkıntısı yaşayan insanlara bir nebze de olsa yardımcı olabilmek adına okul genelinde “Yaşama Sende Destek Ol” sloganıyla kampanya başlattıklarını belirten Tay, projeye öğrencilerin ve velilerin çok büyük ilgi gösterdiğini ifade etti.

Öncelikle öğrencilere Afrika’daki insanların hangi zorluklarda yaşam mücadelesi verdiğini anlatan sunumlar, bilgilendirme toplantıları yaptıklarını dile getiren Tay, şunları kaydetti:

“Öğrencilerimiz duyduklarından ve gördüklerinden çok etkilendi. Bizim anlattıklarımızı aileleriyle ve çevrelerindeki insanlarla paylaştılar. Aileleri de projemize destek verdi. Kumbaralarında biriktirdikleri paraları su kuyusu açılması için bağışlayan öğrencilerimiz aynı zaman da aileleri ve okul personelinin de desteğiyle hayır çarşısı etkinliği düzenleyip hayırseverlerden yardım toplayarak projeye katkı sağladılar. Yaklaşık 2 yıl sonunda damlaya damlaya göl oldu ve 66 bin 600 lira gibi büyük bir meblağ topladık. Öğrencilerimizle birlikte topladığımız bu miktarı Türkiye Diyanet Vakfına Afrika’da su kuyusu açılması için bağışladık. İnşallah temiz suya ulaşamayan insanların çaresizliğine bir nebze olsun katkımız olmuştur” diye konuştu.

Tay, gerçekleştirmiş oldukları proje ile binlerce kilometre uzaktaki ihtiyaç sahiplerine yardım ederken aynı zaman da öğrencilere ellerindeki imkanları daha verimli kullanma ve israf etmemenin önemini anlattıklarını vurguladı.

23 ülkede 239 su kuyusu ve vakıf çeşmesi

Türkiye Diyanet Vakfı, Türkiye’de ve dünyanın 145 ülkesinde, eğitimden, kültüre, sosyal ve hayri hizmetlerden uluslararası insani yardım çalışmalarına kadar farklı alanlarda gerçekleştirdiği projelerin yanı sıra yoksulluk ve kuraklığın etkilediği coğrafyalarda açtığı su kuyusu ve vakıf çeşmeleri ile de bir damla suya hasret insanların yardımına koşuyor.

Ulusal ve uluslararası ölçekte insani yardım, eğitim, cami ve eğitim merkezleri inşası ile toplumsal gelişim alanlarında nitelikli ve sürdürülebilir gelişimi sağlamak amacıyla projeler üreten Türkiye Diyanet Vakfı, yeryüzünde iyiliğin egemen olması için gerçekleştirdiği faaliyetleri sürdürüyor.

Kuraklık yaşanan bölgedeki insanların uzun yıllar temiz su ihtiyacını karşılayacak uzun ömürlü yeni su kuyusu ve vakıf çeşmesi projeleri de yer alıyor.

Dünyada 800 milyondan fazla insanın temiz suya erişim sorunu yaşaması nedeniyle Türkiye Diyanet Vakfı, gerçekleştirdiği projelerde özellikle kuraklığın insan yaşamı için büyük bir sorun oluşturduğu Afrika ülkelerinde su kuyularına da odaklanıyor.

Suya ulaşmada problem yaşayan Müslüman nüfusun ağırlıkta olduğu Asya ve Afrika kıtalarındaki ülkelerde çalışmalarını yoğunlaştıran Türkiye Diyanet Vakfı, bugüne kadar 23 ülkede açtığı 239 su kuyusu ve vakıf çeşmesi ile susuzluk sorunuyla karşı karşıya olan yaklaşık 2,6 milyon insana umut oldu.

Açılan kuyular 30 yıllık su ihtiyacını karşılıyor

Proje kapsamında açılan kuyular elektrik ve güneş enerjisiyle çalışıyor, elektrikli su pompaları ile çeşmelerden halkın kullanımına sunuluyor. Yaklaşık 120 metre derinliğinde açılan anadamar artezyen su kuyuları, bölgenin ortalama 20 ile 30 yıl arası temiz içme suyu ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahip.

 

Comments are closed.