Türkiye Diyanet Vakfı su kuyuları kurak coğrafyalara umut oldu

Türkiye Diyanet Vakfı, açlık ve kuraklığın yaşandığı bölgelere yönelik başlattığı “Bir Damla Hayat” projesi kapsamında üç Afrika ülkesinde 14 su kuyusu daha açarak günlük içme suyuna dahi ulaşmayan insanların hizmetine sunacak.

Türkiye’de ve dünyanın 135 ülkesinde, eğitimden, kültüre, sosyal ve hayri faaliyetler ile uluslararası insani yardım çalışmalarına kadar farklı alanlarda faaliyetler yürüten Türkiye Diyanet Vakfı, yoksulluk ve kuraklığın etkilediği coğrafyalardaki açlık ve susuzluğa da kayıtsız kalmıyor.

TDV, ülkemizin uluslararası alanda artan etkinliği, aktif diplomasisi, dinamik ekonomisi ve artan teknik kapasitesi çerçevesinde çalışmalarını gönül coğrafyamızın en uç noktalarına kadar taşırken, başlattığı “Bir Damla Hayat” projesiyle de bu bölgelerdeki su sorununa çözüm üretiyor.

Bugüne kadar 11 farklı ülkede açtığı 55 su kuyusunu bölge insanının hizmetine sunan Türkiye Diyanet Vakfı, Burkina Faso, Kenya ve Ruanda’da toplam 14 su kuyusu daha açacak.

Suya ulaşmada problem yaşayan Müslüman nüfusun ağırlıkta olduğu Asya ve Afrika kıtalarındaki ülkelerde su kuyusu çalışmalarını yoğunlaştıran Türkiye Diyanet Vakfı, bugüne kadar Burkina Faso, Çad, Filistin-Gazze, Gana, Gine Bissau, Kenya, Madagaskar, Ruanda, Somali, Sudan ve Yemen olmak üzere toplam 11 ülkede su kuyuları açarak binlerce insana umut oldu.

Açılan kuyular 30 yıllık su ihtiyacını karşılıyor

TDV, ekonomik imkansızlıklar, zorlu iklim şartları, su kaynaklarının olmaması veya çıkarılamayışı nedeniyle temiz suya ulaşmada problem yaşanan bölgelerde su kuyusu çalışmaları gerçekleştiriyor.

Proje kapsamında açılan kuyular elektrik ve güneş enerjisiyle çalışıyor. Yaklaşık 120 metre derinliğinde açılan su kuyuları, bölgenin ortalama 20 ile 30 yıl arası temiz içme suyu ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahip.

TDV su kuyuları Gazze halkına umut oldu

TDV’nin su kuyuları açtığı yerlerden biri de yıllardır İsrail ablukası altında ağır koşullarda yaşayan Gazze.

İsrail saldırıları altındaki yaşamın yanı sıra temiz içme suyuna ulaşmada da problem yaşayan abluka altındaki Gazze halkını da proje kapsamında unutmayan Türkiye Diyanet Vakfı, Gazze’de 25 yıl boyunca temiz içme suyu sağlayacak 9 adet artezyen su kuyusu açtı. Açılan kuyular bölge halkını temiz suya kavuştururken aynı zamanda bölgenin geçim kaynağı olan tarımsal faaliyetlere de katkıda bulunuyor.

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun, vakfın su kuyusu çalışmalarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Bugün yeryüzünde yedi milyarın üzerinde insan yaşıyor. Bunlardan günlük su ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilenler olduğu gibi bir kova içecek su için bütün gününü ev ile su kaynakları arasında geçiren insanlar da var. Bu çağda bunun yaşanıyor olması günümüzün en bariz çelişkilerindendir. İmkanı olan biz Müslümanlar bir din kardeşini, bir insanı bu nimete kavuşturmak için elimizden geleni yapmak mecburiyetindeyiz” diye konuştu.

“Zaman içme suyuna muhtaç bir insan kalmaması için seferber olma zamanıdır. Bugünün her şeyden önce yapılacak yardımlardan biri de her bir din kardeşimizin su ihtiyacını karşılamak için gayret etmektir” diyen Tutkun, bu amaçla başlattıkları “Bir Damla Hayat” projesi ile kurak bölgelerde kalıcı çalışmalar yaptıklarını ve binlerce insanı temiz içme suyuna kavuşturduklarını söyledi.

Arakanlı Mülteciler için su kuyusu ve arıtma tesisi

TDV Genel Müdürü Tutkun, Myanmar’da 500 binden fazla Müslümanın ordu birlikleri ve Budist çetelerin saldırılarından kaçarak Bangladeş’teki sınır kamplarına sığındığını hatırlatarak, TDV olarak 146 binden fazla Arakanlı aileye acil insani yardım, gıda, hijyen, giyim, mutfak ve barınma yardımı yaptıklarını belirtti.

Arakanlı mültecilerin zor şartlar altında yaşadığı kamplarda temiz su ihtiyacının karşılanabilmesi için su kuyusu ve artıma tesisi açacaklarını ifade eden Tutkun, bu kapsamda 125 bin Arakanlı mültecinin yaşadığı Balu Khali kampında günlük 22 bin litre su ihtiyacını karşılayacak kapasitede su kuyusu ve arıtma tesisi kuracaklarını kaydetti.

Comments are closed.