Türkiye Diyanet Vakfı’ndan Gana’ya su kuyusu

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), ”Bir Damla Hayat” projesi kapsamında Afrika Gana’da su 6 kuyusu açılışı gerçekleştirdi.

TDV Hayri ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Yurtdışı Hizmetler Uzmanı Abdullah Uçak, Diyanet Vakfı olarak ‘Bir Damla Hayat ” projesi kapsamında Afrika halkının temiz içme suyu ihtiyacını karşılamak için su kuyuları açtıklarını söyledi.

Proje kapsamında Gana’nın başkenti Akra’ya yaklaşık 350 kilometre uzaklıktaki  Kumansi şehrinin, Adomasa, Pukokrom, Aferoyem, Adeegaa, Awaso ve Sonyaney bölgelerinde 6 su kuyusu açtıklarını söyledi.

Kuyuların yaklaşık 100 ila 120 metre derinlikte sondaj makinalarıyla açıldığını ve elektrikli su pompası sayesinde çeşmelerle halkın kullanımına sunulduğunu vurgulayan Uçak, “10 ton su kapasitesine sahip kuyular ortalama 20 ila 25 yıl arası bölge halkının temiz içme suyu sıkıntısını giderecek. Kemiz içme suyuna, erişmek için kilometrelerce yol yürümesi gereken bölge halkı,  su kuyuları sayesinde rahatça temiz içme suyuna ulaşabiliyor” dedi.

Uçak, Türkiye Diyanet Vakfı’nın Madagaskar, Burkina Faso, Gana, Somali ve Gazze’de su kuyu çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Yerel liderlerden Ali Salih ise temiz içme suyunun bölge halkının en büyük problemlerinin başında geldiğini vurgulayarak ,”Açılan su kuyuları sayesinde insanlar temiz su için kilometrelerce uzağa gitmek zorunda kalmayacak. Türk halkı ve devletine Afrika’daki kardeşlerini unutmadıkları için teşekkür ederiz.” dedi. 

Comments are closed.