Diyanet Vakfı ile Yunus Emre Enstitüsü Suriyeliler’e Türkçe öğretecek

Türkiye Diyanet Vakfı ve Yunus Emre Enstitüsü, ülkelerindeki iç karışıklık nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyeliler’e Türkçe öğretecek.

Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Ateş ve beraberindeki heyet Türkiye Diyanet Vakfı’nı ziyaret ederek TDV Genel Müdürü İsmail Palakoğlu ve Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun ile görüştü.

TDV Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, vakfın Türkiye genelindeki 17 okulda eğitim gören yaklaşık 12 bin 978 Suriyeli öğrenci ve 500’e yakın öğretmen, idareci ve yardımcı personelin masraflarını karşıladığını söyledi.

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyelileri yalnız bırakmadıklarını söyleyen Palakoğlu, vakıf olarak kamp dışında yaşayan misafirlere eğitim imkanı sunduklarını vurguladı.

Palakoğlu, “Gaziantep, Şanlıurfa ve Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığının tahsis ettiği 17 okulda yaklaşık 12 bin 978 Suriyeli öğrenci, öğleden sonraları eğitim görüyor. İlk, orta ve lise eğitimlerinin verildiği bu okullarda görevli 500’e yakın öğretmen, idareci ve yardımcı personelin maaşları da TDV tarafından ödeniyor. Vakıf ayrıca öğrencilerin kırtasiye giderlerini karşılıyor, bunun dışında gıda ve giysi yardımında bulunuyor” dedi.

Yunus Emre Enstitüsü ile Suriyeli öğrenciler ve ailelerinin günlük hayatta rahat Türkçe konuşmaları için ortak çalışma yapacaklarını belirten Palakoğlu, enstitünün Türkçe yayınlarından da istifade edeceklerini kaydetti.

Palakoğlu, “Protokol çerçevesinde belirlenen işbirliği alanlarının geliştirilmesi ve daha somut projelerin üretilmesi için bir araya geldik. İşbirliği kapsamında Suriyelilelere Türkçe öğretilmesi, Türkiye’ye adaptasyonun sağlanması, dil kaynaklı zorlukların kaldırılması, günlük ihtiyaçları karşılarken Türkçe bilen birine mecburiyet duyması, Suriyelilerin hayatını rahat devam ettirmesi için Türkçe öğretimi konusunda işbirliğini kararlaştırdık” dedi.

Toplantıda TDV Eğitim ve Kültür Hizmetleri Müdürü Veysi Kaya ve Projeler ve Dış Hizmetler Müdürü Murat Uyar da yer aldı.

 

Comments are closed.