Münster Eyalet Birliği Dernek Başkanları’ndan Diyanet Vakfı’na ziyaret

Almanya Münster Eyalet Birliği Dernek Başkanları Grubu’ndan 70 kişilik Heyet Türkiye Diyanet Vakfı’nı (TDV) ziyaret etti.

TDV Projeler ve Dış Hizmetler Koordinatörü Mikail Çolak, vakfın faaliyet alanları konusunda heyeti bilgilendirdi. Vekaletle Kurban Organizasyonu kapsamında Avrupa’da en çok vekalet veren ülkenin Almanya olduğunu hatırlatan Çolak, katkılarından dolayı dernek başkanlarına teşekkür etti.

Vakfın eğitime öncelik verdiğini belirten Çolak, Uluslararası İlahiyat Programı ile gurbetçi gençlere eğitim verdiklerini söyledi. 

Çolak, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere ABD ve Avustralya gibi ülkelerde lise öğrenimi tamamlamış öğrencilerin Türkiye’deki ilahiyat fakültelerinde lisans düzeyinde eğitim almaları amaçladıklarını belirterek,” Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ile Avrupa, Amerika ve Avustralya’da yaşayan gurbetçi ailelerin, din eğitimi alanındaki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2006 yılında başlayan program kapsamında bugüne kadar bin 70 öğrencinin ilahiyat fakültelerinde eğitim görmelerini sağladık. Halen 864 öğrenci UİP kapsamında öğrenimlerine devam etmektedir. Bu kapsamda bugüne kadar 273 öğrenci mezun olmuştur. Ayrıca yurt dışından 2 bin 371 Kur’ân Kursu öğrencisi, bin 683 hizmet içi eğitim kursiyeri, 90 dini yüksek ihtisas eğitimi için öğrenci getirilmiştir. Eğitim kurumları ve öğrencilerinin bütün masrafları Vakfımızca karşılanmaktadır. Gerek sosyal imkanlar ve gerekse fakülte derslerinin takviye edilmesi amacıyla öğrencilerimizin bulunduğu şehirlerde koordinasyon merkezleri oluşturularak da öğrenim hayatlarını en iyi biçimde sürdürebilmeleri için uygun ortamlar oluşturduk” diye konuştu.

Çolak, Uluslararası İlahiyat Programı öğrencilerinin ilahiyat fakültelerinin mevcut sistemi içinde öğrenim gördüğünü, programı başarıyla tamamlayan öğrencilerin lisans diploması alacağını ifade etti.

Comments are closed.